Jsme ve sPOJení s Holandskem

Jsme velmi potěšeni, že naše škola již od roku 2015 na přátelské bázi spolupracuje s partnerskou školou v nizozemském městě Uden.

Město Uden je malebné padesátitisícové město v provincii Severní Brabantsko. Udens College je tamní střední školou, která pokrývá téměř všechny obory (technické, ekonomické, zdravonické, učební) a navštěvuje jí cca 2500 žáků.

Naše školy společně uspořádaly dva výměnné pobyty ve školním roce 2017 a 2019 (v roce 2020 nám další výměnný pobyt bohižel překazila pandemie COVID-19).

Každý výměnný pobyt byl organizován pro skupinu cca 15 žáků, kteří strávili týden u svých holandských kamarádů a následně pak přivítali své holandské přátelé ve svých rodinách.

Holandští partneři pro naše žáky pokaždé připravili týden nabitý poznáváním tamní kultury, měst, škol a teambuildingových aktivit. Naši žáci tak měli možnost navštívit Amsterdam (Rijksmuseum, museum Anny Frankové) Scheveningen, Haag (Mauritshuis Museum, holandský parlament) holandské větrné mlýny a spoustu dalších zajímavých míst.

Naši žáci pak pro své holandské kamarády připravili výlet do hor, do jeskyní, zámků, dolů, ... Užili si společně 2 týdny plné zážitků, angličtiny a kamarádství, které někteří stále utužují!

 

nl small 1nl small 2nl small 3nl small 4

 ... jak viděl výměnný pobyt Ondřej Chumchal, absolvent technického lycea

Během střední jsem zjišťoval, že škola nabízí spoustu možností, jak vycestovat do zahraničí a já jsem chtěl využít každou z nich. Holandsko nesmělo chybět! Oproti klasickým zájezdům to bylo bráno ve stylu student exchange. Fungovalo to tak, že jsme si našli kamaráda, který nás ubytoval v Holandsku, a my jej na oplátku pozvali k nám. 
 
Už tohle podstatně zintenzivnilo zážitek z Holandska, bydlet u skutečné rodiny je mnohem lepší zážitek než lecjaký hotel.
 
A i díky tomu jsme byli schopni poznat Holandsko mnohem lépe, protože mimo zájezdy do turistických míst, jako je Amsterdam, Rotterdam nebo Haag, jsme byli v malém městě, mezi normálními lidmi a kamarády, a navíc jsme všude jezdili na kolech! Spousta legrace a přátelská atmosféra ani nedaly znát jazykovou bariéru.
 
Po půl roce jsme hostili Holanďany my u nás, kde jsme jim ukázali Česko, naši školu nebo třeba nějaký ten kopec, co nemá výškové metry v řádech jednotek.
 
Myslím, že můžu říct i za ostatní účastníky, že jsme si výměnný pobyt parádně užili! 
 

Přečtěte si, co říkájí nejen o výměnném pobytu s naší školou koordinátoři internacionalizace Marga a Karel - Udens College

Internationalisation at Udens College, Střední průmyslová škola's partner school.

Around 1983, a school in the Lippstadt asked for an educational project to be carried out together. Lippstadt is the sister municipality of the municipality of Uden in Germany.
At the time, Uden had several secondary schools, all of which have since merged into a 'Udens College' with two sectors: a theoretical sector (Havo/Vwo) and a practical sector (VMBO) with a total of about 3000 pupils.
The Udens College is a school with a regional function and is located in Uden: in the south of the Netherlands, in the triangle Eindhoven, Nijmegen, 's Hertogenbosch.

Both the rector of the school at the time and the teachers involved saw that cooperation with a foreign school has a very good influence on the school climate. From a social, educational and economic point of view, cooperation with pupils from a 'different' culture offers all kinds of new insights for teachers, pupils and parents alike.

This turned out to be the start of a major new development that is now called 'internationalisation' and is anchored in school policy. In addition to Střední průmyslová škola, Udens College has strategic partnerships with schools in various European countries:
- Bókay János Humán Szakközépiskola, Budapest, Hungary.
- Escola Secundaria Daniel Sempaio, Sobreda, Portugal
- Institutio Educacion Secundaria Maria Blasco, Alicante, Spain
- Gymnázium Ľudovíta Štúra, Trencin, Slovakia
- Gimnazija Sendvid, Llubljana, Slovenia
- Colegiul National L.L. Caragiale, Bucurest, Romania
- Lycée Emile Combes, Pons, France
- Sint Theresa College, Kapelle op den Bosch, Belgium

Thirty colleagues from the Udens College work together in teams (country teams) to carry out exchange programmes with groups of pupils. In addition, students at the Udens College are active at Model European Parliament (MEP), Model United Nations (MUN). All activities are voluntary.


We have been working with Mr. Martin Tobias and Mr. Petr Volnik since 2015. The beautiful landscape, beautiful nature, enchanting caves and picturesque villages, the industrial town converted into a cultural area, the Colorrun made a deep impression on us. During the exchange programmes that we have been allowed to experience so far, it was the great involvement of Martin and Petr and Roman that brought the exchange to a high level. A director and deputy who himself is accompanying and actively involved in the programme and enthusiastically posts his experiences on facebook is very special and fairly unprecedented in our circles.

Although we have pupils in two different types of education, the cooperation is very pleasant and professional. As teachers, we are always sincerely happy to be able to work together and exchange ideas. After all, it is not only the pupils who are involved in the exchange; an exchange programme also contributes to a positive and fruitful development for school leaders, teachers and parents/carers: world citizenship in practice. We hope for lasting and long-lasting cooperation.

Karel den Biggelaar en Marga Rijkers
Coordinatie internationalisering
Udens College
sector Havo/ Vwo