První kroky k 7 návykům. Sestavíme MAJÁK?

"Lidé se vědomě či nevědomě rozhodují, kolik své vnitřní energie věnují práci. Zálěží přitom, jak se s nimi jedná a kolik mají příležitostí k využití všech čtyř stránek jejich osobnosti."

Stephen R. Covey

 

lim title

O zavedení programu 7 návyků v naší škole bylo rozhodnuto, zbývalo vybrat první tým učitelů. Jako ředitel školy jsem přijal tuto zodpovědnost sestavit první skupinu 7 návykových učitelů, přičemž jsem si stanovil kritéria pro výběr. Záměrem bylo vytipovat vyváženou skupinu z hlediska pohlaví, věku, délky působení na škole. Velmi důležitým prvkem byla úroveň zapojení do života školy na základě následujícího schématu, chtěl jsem oslovit kolegy se všech níže uvedených úrovní zapojení. Každému kolegovi jsem stručně vysvětlil podstatu programu jako šanci zamyslet se nad sebou, možná něco změnit a pokud principy přijmu, aplikovat je do osobního života ale rovněž do života školy. Učitelé dostali dárek a nechť s ním naloží podle svého uvážení.

zapojeni

Oslovil jsem společnost Franklin Covey Education, předpokládal spolupráci s osvědčeným lektorem a koučem Ondrou Bártou a na konci ledna 2020 proběhlo první prezenční setkání v Kunčicích pod Ondřejníkem. Jak se nám vedlo na prvním tréninku 7 návyků? Co přineslo uvedení do tématu 7 návyků každému z nás? Budeme dobrý tým, který ve škole nastartuje změny školního klimatu?

Průběh našeho vzdělávání shrnují naše skvělé kronikářky Barča Vraníková a Katka Červenková a už jen z výtvarného ztvárnění kroniky i vlastního textu je zřejmé, že to bylo moc fajn.

 lim small 01lim small 02lim small 03lim small 05

1. kapitola

"Naše první setkání proběhlo v Kunčicích pod Ondřejníkem 31. 1. - 1. 2. 2020.

kontinuum 1Někteří z nás vstupovali do areálu s jasnou představou, co to 7 návyků je, někteří s nejasnou představou a někteří pouze se zvědavým očekáváním něčeho nového, co by nás mohlo posunout někam dopředu v našem osobním i pracovním životě. 

Ubytovali jsme se v chatičkách, dali si kafe a seznámili se s naším lektorem Ondrou Bártou. Během pátku a soboty jsme pod vedením Ondry a s pomocí spousty aktivit, videí, diskusí a vlastních úvah prošli prvními 4 návyky.

Zjistili jsme, co je paradigma, kontinuum zralosti, zamysleli se nad tím, kdo a co je pro nás v životě nejdůležitější, co je naším životním posláním a kam se chceme v životě ubírat. Uvědomili jsme si, že máme moc se rozhodovat o svých reakcích na události a lidi kolem sebe. Zamýšleli jsme se nad tím, jak dokážeme využít svůj čas a kde máme mezery, co bychom mohli udělat jinak a třeba lépe. Samozřejmě jsme si užili volný čas u dobrého jídla a společenských her.

Práce i legrace jsme měli opravdu dost, ale samozřejmě jsme přitom nepoznávali jen sebe sama, ale ostatní "návykáče". Člověk může vídat svého kolegu mnohokrát, sem tam s ním prohodí nezávaznou řeč, občas řeší pracovní záležitosti, někoho třeba i více osobně pozná třeba na zahraničním výjezdu, ale pořád je spousta toho, co o sobě nevíme a čím se můžeme překvapit a obohatit.

A tak jsme pomaloučku opracovávali svoje představy o životě a současně se stávali partou, která už o sobě leccos ví a ve které jsou nejen kolegové na školení, ale spíš kamarádi, ktěří si užívají toho, jak je každý z nich jiný, jinak zvláštní (a trochu praštěný jako správný kantor) a jak skvěle zapadá do mozaiky naší skupiny."

Tolik Barča s Katkou a naše kronika

Na závěr našeho prvního setkání v Kunčicích jsem od Ondry slyšel povzbuvivé hodnocení s nadějí do budoucna: "Hele, ty máš tady Maják, jak vyšitý." První setkání jsme si velmi užili a moc se těšili na další. Ovšem přišel covid a s ním mnoho problémů, starostí, ale i výzev, jak to všechno zvládnout a neklesnout na mysli. Zbytek programu 7 návyků jsme s Ondrou absolvovali online a na konci zaznělo naše přesvědčení:

Jdeme dál! Máme Maják a chceme tyto principy šířit mezi kolegy i studenty.

Jdeme do programu Leader in Me.